Értéktár elemei

A hajdani 48-as kórház


A hajdani 48-as kórház


A 1849. év január, február hónapjaiban a Tisza bal partján állomásozó seregek állományét a Nagykunság és a Közép-Tiszavidék helységeiben állomásoztaták. A házakhoz beszállásolt honvédeket a lakosság élelmezte, és a lovak takarmányozásáról isők gondolskodtak. A szűkös eszetendők miatt messzi vidékről kellett megvásárolni és hazaszállítani az élelmet és a takarmányt. Ez próbára tette a települések erejét emberben és állatban is.
Újabb teherrként jelentkezett a Naykunságra a katonai kórházak létesítése és folyamatos működtetése. Mozgókórházak létesültek: Kisújszálláson, Kunhegyesen, Kunmadarason, Tiszafüreden és Balmazújvárosban. A hagyomány szerint a legelső katonai kórházakat Kosuth Zsuzsanna szervezte meg 1849-ben.
Kisújszálláson a katonai kórház (jegyzőkönyvekben katonai kórodának nevezik) a ma is álló, Kossuth Lajos utca 38. számú, jelentős méretű épületben volt (helyben Rácz Kapitány házának nevezik). Az azóta átalakított épületben nagy kórtermek voltak. A betegekre orvosok ügyletek. A város főorvosa Bibó Gedeon volt, de kerületi hivatallal rendelkezettm így nem mindig volt a vársoban. Helyettese, Losonczy Imre városi orvos ügyelt a betegekre. Ebben a munkájában ápolónőként segítette felesége is. Sőt a kórház felszámolás után -a szabadságharc végén- ő gondozta tovább a hátrahagyott katonai kóroda betegeit. A kórház nagy betegforgalmat bonyolított le, mert a vársoban lévő hadifogoly-tábor betegeit is itt gondozták, gyógyították.
A kisújszállási „katonai kórodában” gyógyíthatatlan betegségben és súlyos sérülésben elhalt betegeik neveit a református egyház temetési jegyzőkönyve őrízte meg. A kisújszállási honvéd kórházból 78 katonát temettek el a 48-as temetőbe, ebből kilenc hadifogolyként van nyilvántartva. Ide temették a később, idős korban elhalt 48-as honvédokat is, és itt állítottak a 48-as hősöknek emlékművet, melyet 1948-ban hoztak be a Városháza parkjába. A katonai kórházhoz vezető utcát Honvéd utcának nevezik 1849 óta.

Forrás:
Dr. Ducza Lajos Kisújszállás 1848/49-ben Helytörténeti Füzetek 38. 4.2. A katonai kórházak 84-91. old.
Dr. Ducza Lajos: Emléktáblát helyeztünk az egykori ’48-as kórház falára. 2019-es Nagykun Kalendárium 173-176 p.

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek