Értéktár elemei

Kumánia Gyógy- és Strandfürdő, Hotel Kumánia


Kumánia Gyógy- és Strandfürdő, Hotel Kumánia


Kisújszálláson az első magas hőmérsékletű artézi kút fúrása 1939-ben történt a mai Deák Ferenc utcai zugban az ivóvízhálózat kiépítésével összefüggésben, a 43 C°-os víz gyógyhatásait is megállapították; ebben az időszakban több ilyen bővizű, melegvizes kutat is sikerült fúratnia a városnak.
Néhány év múlva itt strandot nyitottak, udvari medencével, kádfürdővel, ez volt a köztisztasági fürdő, mely 1970-ig üzemelt; a helyén ma parkoló található.
1967-ben kezdődött az igények alapján egy új fürdő tervezése és építése, ez lett az Erzsébet Fürdő (a mai Kumánia jogelődje), a Rákóczi, az Arany János és az Illéssy utcák közötti területen, korábban ezen a helyen egy kis tó volt, melyet korcsolyázásra, csapadékvíz-gyűjtésre használtak. Ezen a részen már 1941-ben fúrtak kutat, kb. 700 m mélyről tör fel a meleg víz. A lakosság ekkor már felfedezte a víz gyógyító hatásait.
A ’70-es években a fürdő nagy népszerűségnek örvendett, egyre több látogatót vonzott.
Egy ideig a Szolnok Megyei Vízmű kezelésében volt, majd a város 1993-ban visszavette azt, ezután jelentős fejlesztések indultak. A város saját erőből és pályázaton nyert összegekből bővítette a fürdő vízbázisát, büfét alakított ki a területén, és fa tetőszerkezetet építettek a gyógymedence fölé, a termálvizes kút vizét pedig gyógyvízzé minősíttették. A Kumánia fürdő vizét két kút adja, melyekből 47 és 61 C°-os nátrium-hidrogénkarbonátos vizek nyerhetőek ki, 2360 mg/l ásványianyag-tartalommal. Ez a víz alkalmazható mozgásszervi, degeneratív vagy gyulladásos megbetegedések, ízületi- és gerincbántalmak, vele született vagy szerzett mozgásszervi rendellenességek, sérülések, balesetek (utó)kezelésére és rehabilitációra.
Ezek mellett számos jótékony hatással bír: hőhatása miatt értágító, vérnyomáscsökkentő, görcsoldó, nyákoldó hatás, a vegetatív idegrendszer szabályozása, ásványi összetevői segítik a csontrendszeri, érrendszeri, légzőszervi, emésztőrendszeri, nőgyógyászati, mozgásszervi, az epe- és a pajzsmirigy-megbetegedések gyógyulását.
2004-ben újra elkezdődött a medencék korszerűsítése, emiatt abban az évben nem üzemelt a fürdő. Váratlan nehézségekkel is meg kellett küzdeni, de ezeket sikerült leküzdeni. A medencék felújítása mellett új térvilágítást is kapott a strand, és új kandelábereket; az új neve ezután Erzsébet Gyógyvizű Strandfürdő lett. Egy fürdőnél nem elég csupán erre a funkcióra koncentrálni, egyéb szolgáltatásokkal is érdemes fejleszteni, így bérbe is adtak a területéből vállalkozóknak, de a hozzá tartozó területet is egyre bővítették.
2010-ben átadták a strandhoz közel épült Kisújszállási Ifjúsági Szálláshelyet, ahol a faházak télen is lakhatóak, és fűtésüket termálvízzel oldották meg; a körülöttük lévő terület szabadtéri sütögetésre, és rendezvények tartására is kiválóan alkalmas.
Ebben az évben kezdődött el az a nagy beruházás, melynek eredményeképpen létrejött a kisújszállási Kumánia Gyógy- és Strandfürdő, melynek 2011. február 10-én tették le az alapkövét, és 2012. május 1-jén adtak át ünnepélyes keretek közt.
Az akadálymentesített komplexum turisztikai és egészségvédelmi szolgáltatásokat is biztosít. A szálloda jól felszerelt, kényelmes szobákkal várja látogatóit. A vendégeknek fizioterápiás vagy fürdőgyógyászati kezelések, szauna vagy masszázs igénybevételéhez, éttermi szolgáltatásokhoz (helyi specialitások, kunsági és magyaros ételek is megtalálhatóak a kínálatban, de a különböző diétás igényekhez is alkalmazkodtak), büféhez ki sem kell mozdulniuk az épületből, valamint a fürdő szolgáltatásaihoz sem. A fedett medencetérben található gyermekmedence, jakuzzi, gyógyvizes medence, gyógytornás medence, valamint nem meleg vizű „pancsoló” medence is, melyek egész évben a látogatók rendelkezésére állnak. A szabadtéri medencék: úszómedence, gyermekmedence (csak a nyári szezonban üzemelnek), valamint a 2021-ben átadott termálvizes ülőmedence. A medencék a kun nyelvből eredő kisújszállási határrész-nevekről kapták a nevüket. A szabadtéri részén szép parkos környezet, szobrok és csónakázó-tó biztosít kellemes légkört.
A strand területén lehetőség van a sportolásra is, medencében és azon kívül is. Számos rendezvény is megrendezésre kerül itt.
A Kumániában élményekben gazdag nyári napközis táborokat is szerveznek, ahol az úszástanuláson kívül lehetőség van múzeumlátogatásra, lovaskocsikázásra, illetve kézműves foglalkozásokon új ismeretek szerzésére is.
Szintén a hotel épületében található a Kumánia Galéria, ahol helyi és más művészek alkotásai tekinthetőek meg az ide látogatók nagy örömére.

A Bárány-kút
Kisújszálláson az Arany János utcán, a csónakázó-tó délkeleti oldalán található a Bárány-kút; az Ifjúsági Szálláshely építése miatt az eredeti helyétől néhány méterrel odébb került kialakításra. Ugyanolyan meleg artézi vizet ad, mint amilyen a Kumánia gyógyfürdő vize. Ez a meleg gyógyvíz régóta vonzza a gyógyulni vágyókat, így megvolt az igény egy látványos, praktikus, igényes kút kialakítására.
A kút megvalósulásához szervezéssel, forrásteremtéssel, és sok fizikai munkával járult hozzá a Kisújszállási Városvédő és -Szépítő Egyesület. Bárányfejei a kisújszállási Pintér Attila szobrász munkáját dicsérik, a kerítést Nagy Imre készítette, a tetőt a kút mellett épült Ifjúsági Szálláshely fa részeit készítő erdélyi ácsok készítették Köllő Miklós vezetésével, az önkormányzat pedig parkolókat alakított ki a kút mellett.

Forrás:
Kisújszállás város története A legrégebbi időktől 2012-ig: 264. o
Kisújszállási Nagykun Kalendárium a 2005-ős közönséges évre: 194-197. o.
Kisújszállási Nagykun Kalendárium a 2014-es közönséges évre a kunok betelepülésének 775. esztendejében: 284-291. o.
Kisújszállási Nagykun Kalendárium a 2016-os szökőévre Kisújszállás várossá nyilvánításának 210. esztendejében: 338-343. o.
https://kumania.hu
http://kisujszallas.hu/index.php?id=10441&maintype=kisuji&language=hun&type=static_content
https://kisujivarosvedok.hu/kozteri-alkotasok-emlektablak-emlekhelyek/

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek