Értéktár elemei

Kun Viadal


Kun Viadal


1998-ban, szeptemberben látott Kisújszállás népe először „kun harcosokat”, lóháton bevonulni a város főterére. Egészen az I. Világháború kisújszállási áldozatainak emléket állító szoborig vonultak. Így lett érthető a kun harcosok jelenléte, hiszen a bronz szobor kun harcost ábrázol, aki kardját maga elé emelve harcba, küzdelemre hívja társait. A 20. század harcosait viadalra hívta, hiszen itt, a szobor talapzatánál kezdődött az első Kun Viadal, ünnepélyes megnyitóval. A lovasok ezután a Horváth tanyára vonultak, hogy rövid pihenés és felkészülés után megkezdjék viadalukat a Kun Vitéz címért.
Kun Viadalok sora és hagyománya indult el ezzel a nappal. Horváth György (1953-2020) hívta életre, a kun hagyományok, a lovas hagyományok felkutatója, felelevenítője, elkötelezett művelője. Első újkori nagykun kapitányunk volt, a Nagykun Nádor Huszár Bandérium megalapítója és első parancsnoka, lovas emléktúrák szervezője, résztvevője, nemzeti és nemzetközi hagyományőrző rendezvények vendége és résztvevője, számos elismerés, díj tulajdonosa, a Kunszövetség alapítója és elnökségi tagja. Hagyományőrző munkájának hatására Karcagon, Kunszentmártonban, Túrkevén, Kunhegyesen is elindult a kun hagyományok felelevenítése.
Horváth György saját tanyáján rendezte, szervezte meg a Kun Viadalokat, melyeknek fő célja az ősi lovas hagyományok újjáélesztése, és új hagyományok teremtése volt. itt zajlottak a három napos rendezvénysorozatok. A megnyitók hagyományosan a kun harcos szobránál (I. világháborús emlékmű) zajlottak a Tárogatósok Országos Találkozóján részvevők közreműködésével, majd Horváth tanyán folytatódtak a rendezvények. Ezek a napok adtak alkalmat a például Kunok Kapuja emlékhely átadására, a Kunbabák átadására, könyvbemutatóra, kiállítás megnyitókra is.
A következő nap a kun hagyományok szellemében telt. Ezen a napon került sor a kun hagyományőrző lovasok versengésére, kun viseletben kun hagyományoknak megfelelő fegyverekkel. Összemérték erejüket, ügyességüket lovasíjászatban, kelevézzel, szablyával való harcban, csatacsillag dobásban, „kökpar” -ban és lovas birkózásban. A lovas íjásztat mellett gyalogos íjászok is versenyeztek. A Kun Vitéz cím elnyeréséhez a lovas íjászatban, és a kelevéz, szablya használatban kellett jeleskedni, e két versenyszám összesített eredménye alapján kaphatta meg a legjobb a Kun Vitéz címet. Évről évre nőtt a viadal indulóinak, versenyzőinek létszáma, az ország minden részéről, és külföldről is többen érkeztek, sőt nők is versenybe szálltak a megtisztelő címért. A győztesek kupát, lovuk szalagot kapott.
Először 2004-ben volt helyszíne a Horváth tanya a Lovasíjász Világkupa egyik versenyének.
A második nap a fogatosok versenyének napja volt, kettes fogathajtók akadályversenyével, és vadászhajtásával.
Nem maradhatott el a hagyományos kunsági ételek főzőversenye sem, főszerepben legtöbbször a kölesből és birkahúsból készült ételekkel.
Sok és változatos program zajlott a versenyekkel egy időben. Kézműves vásár és bemutatók, állatsimogatók, hagyományos magyar pásztorkutyák bemutatója, versenye, Haditorna bemutatók, karikás bemutatók, agarász-bemutató, kuruc hagyományőrzők bemutatkozása, sámándobosok bemutatkozása, ősi fegyverek bemutatója, sakk szimultán, kötélhúzás, zöldségkupa, futóverseny, és még sok-sok minden. A huszárok is rendszeres résztvevői lettek a programnak, koreografált bemutatókkal, huszártánccal, ügyességi versennyel. Mindeközben a vendégek körbejárhatták a Horváth tanyát, őshonos magyar állatokat láthattak, fodros tyúkot, ludat, rackát, mangalicát, komondort és pulit, félvér magyar lovakat, megnézhették a földkunyhót, jurtát, sámánfát.
A Kun Viadal évről évre egyre több érdeklődőt vonzott, nem csak Kisújszállásról, hanem az ország különböző városaiból, és külföldről is, évről évre több ezren fordultak meg ezeken a rendezvényeken.
Aki járt a Kun Viadalon, azon túl, hogy jól érezte magát és jól szórakozott, észrevétlenül gazdagodott is. Megismerte kun hagyományainkat, lovas hagyományainkat, szokásainkat, a hagyományőrző életformát.

Forrás:
Kisújszállási Nagykun Kalendárium 2000 – 2009 (Kisújszállás, 2000-2009)
Szabad Föld 2003. december 12.
Népszabadság 2014. június 16.
Magyar Nemzet 2007. szeptember 13.
Magyar Szó 2066. június 2.
Kunszövetség honlapja (www.kunszovetseg.hu)
TV Kisúj archívum

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek