Értéktár elemei

Morgó Csipkeverő Kör


Morgó Csipkeverő Kör


Fehér vagy színes fonalból különféle technikákkal készült kézműves munka a csipke, amely lehet művészi alkotás és az öltözékek, lakástextilek legszebb dísze is. A magyar csipke azzal várt híressé, hogy átvettük a külföldi technikákat, de formavilágunkat, mintakincsünket a magyar népművészetre, a magyar hímzésmotívumokra alapozva alakítottuk ki. 
A csipkekészítés technikája szerint megkülönböztetünk varrott-, vert-, fonott-, csomózott és rececsipkét. Tájegységünkön a csipkeverők elsősorban a vertcsipkét készítik. A vertcsipkét a textilművesség királynőjének tartják, mert a kitartó és szorgos kezek munkája nyomán készül el a fonalak megannyi kereszteződéséből a műremek. Megyénkben a XX. század első felében az 1950-es évek elejéig sok száz asszony megélhetését biztosította a vertcsipke terítő készítés. Ma a Nagykunságban, Kisújszálláson, Karcagon, Kunhegyesen, Kunmadarason, Szolnokon és Tiszafüreden élő asszonyok készítenek míves vertcsipke terítőket és különlegesen filigrán hatású csipkegallérokat, kézelőket, ékszereket és kiegészítőket, amelyek a huszonegyedik századi nő ruhatárának is stílusos, enyhén archaizáló, de mívesen elegáns darabjai lehetnek.
Kisújszálláson, a Művelődési ház szervezésében, 2014-ben indult el a csipkeverő szakkör azzal a céllal, hogy a nagykunsági vert csipke hagyományait felelevenítsük és visszatanítsuk. A kör tagjai elsajátították a csipkeverés alapismereteit és mintaelemzésekkel is foglalkoztak. Az elmúlt években gyűjtést végeztek, hogy felkutassák a vert csipke nagykunsági, ezen belül kisújszállási előzményeit és mintakincsét. Reményük és szándékuk, hogy a hagyománykincs motívumai helyet találjanak a XXI. századi otthonokban az emlékeztetés és az ízlésformálás érdekében.
A csipkeverés oktatását a kezdeti magas létszám miatt, 2 oktatóval, 2 helyszínen kezdtük meg. A Papi Lajos Alkotóház volt az otthona az egyik csapatnak, míg a másik csoport a Morgóban tevékenykedett, Ari Anikó irányításával. A hatékonyabb munka érdekében, ezen a későbbiekben változtattunk. 2015-től már az új helyszínen, a Művelődési házban, a mindig mosolygó Balogh Károlyné segítségével alkotják, egyre magasabb színvonalon csodálatos munkáikat a csipkeverők. A kör tagjai nem elkülönülve élik hétköznapjaikat, megjelennek minden jelentősebb városi eseményen.
Munkáik kiállításra kerültek már a debreceni Tímárház Házban. 2016-ban Kuala Lumpurban, egy nemzetközi kiállításon, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület tagjaként képviselték a kisújszállási csipkeverést. Rendszeres kiállítói a Nagykunság remekei kiállításnak is. Több önálló kiállításuk is volt már. Minden évben megjelennek a Kivilágos Kivirradtig Fesztivál keretein belül is. Elkészítették csoportjuk és városunk címerét is vertcsipkéből.
Közösség- és kapcsolat építés jegyében jártak már csoportosan Abádszalókon a Csipkeházban és a karcagi Kunrózsa Csipkeverő Kör tagjai is voltak náluk vendégségben és természetesen ők is elmentek már hozzájuk több alkalommal szakmai tapasztalatcserére. 2017-ben a Szövés, gipür, kaloda címet viselő vertcsipke kiállítással és előadással egybekötött regionális csipkeverő találkozó is megszervezésre került Kisújszálláson, ahol a Nagykun települések csipkeverői és köreivoltak a vendégek. A Morgó Csipkeverő Kör mellett a Kunrózsa Csipkekör Karcagról, a Túrkevei Népi Díszítőművészeti Szakkör, az abádszalóki Csipkeverők Háza, kunmadarasi és törökszentmiklósi csipkeverők mutatkoztak be munkáikkal. A kiállítás ideje alatt iskolai csoportok is kipróbálhatták a csipkeverés alaplépéseit, a csipkeverők segítségével. 2018-ban a balatonendrédi csipketáborban vett részt több tagunk. Rendszeres résztvevői a Megyei Népművészeti Egyesület szakmai konferenciáinak, 2018-ban fővendégként is bemutatkoztak. A törökszentmiklósi Kézműves Örökség Egyesület Kézművesházában is többször vendégeskedtek az elmúlt években, hiszen közös törekvésünk, hogy a térségben működő kézműves köröket egymással minél közelebb hozzuk, a közös értékek jegyében.
Az elmúlt 8 évben igazi közösség jött létre, ahol jó hangulatban szinte észrevétlenül folyt és folyik az értékteremtő munka.
 
A Morgó Csipkeverő Kör tagjai: Ari Anikó, Ábri Jánosné, Bachmer Imréné
Bacsó Endréné, Bálitné Oros Ildikó, Balogh Károlyné, Kovács Jánosné, Rázsó Sándorné, Surányi Jánosné, Szabó Kálmánné, Széll Istvánné
Szőke Zsigmondné és Tóth Istvánné

Fejesné Koppány Gabriella: Emlékek a csipkeverés nagykunsági történetéből, Karcag 2016.
Kisújszállási Nagykun Kalendárium, Kisújszállás helyi értékei: Monoki Annamária: A Morgó Kézműves Körök, 2016.

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek