Értéktár elemei

Oláh László kisújszállási alkotásai


Oláh László kisújszállási alkotásai


Már gyermekkorában is érdekelte édesapja mestersége, a műkő formába öntése, annak faragása, a betűk vésése. Meg is tett mindent azért, hogy közelebb kerüljön ezekhez a munkafolyamatokhoz. Az általános iskola nyári szünidőjében sokat dolgozott a kövekkel, több-kevesebb sikerrel. Majd eljött az idő, döntenie kellett, hogy merre folytassa tanulmányait.
1972-ben felvételt nyert a debreceni Péchy Mihály Építőipari Szakközépiskolába. 1979-ben szerzett építésztechnikusi oklevelet Budapesten, a Vági István Építőipari Szakközépiskolában. 1976-tól 1990-ig a kisújszállási Vas-Fa és Építőipari Szövetkezetben dolgozott építésvezetői munkakörben. Ez idő alatt magántervezést és felelős műszaki vezetői munkát végzett másodállásban.
1990-ben a szövetkezetből kilépve csatlakozott édesapjához, aki közben nyugdíjba ment, de folytatta a temetői sírköves munkákat. Így tért vissza ő is a műköves szakmához, amelyet a mai napig végeznek együtt, ha szükség van rá.
Nem titkolt célja az volt, hogy visszahódítsa az építőiparba a műköves munkák hagyományait. Még a kezdetekkor ment is ez, de ma már be kell látnia, hogy a műköves munka a háttérbe szorult, megjelentek az új építőipari anyagok, technológiák és kiszorították a műkőipari termékeket. Mindeközben 1983-ban négy fővel megalakította a NAGYKUNTERV Épülettervező Gazdasági Munkaközösséget. Az idők folyamán több átalakuláson ment keresztül a cég, míg 1998-ban – sajnálatos esemény miatt – átvette a cég irányítását, mely jelenleg is működik, dolgozik NAGYKUNTERV Tervező és Szolgáltató Betét Társaság néven. Tevékenységi körüket kibővítették víziközművek (tiltók, átjárók, burkolatok) gyártásával, építésével, felújításával. A továbbiakban is folytatják munkájukat a megbízóik igénye szerint.
Oláh László által készített kisújszállási alkotások:
Helyi védettségről tábla (Általános iskolai diákotthon, Arany János Általános Iskola, Vigadó, Petőfi óvoda, Tájház, Zöldy gyógyszertár, OTP bank) Zsoldos István emlékére tábla (Pintér István), Semmelweis Ignác emlékére emlékkő, Szanatórium emlékére védettségi tábla, Vasútépítés évfordulói emléktábla, I. világháború zsidó áldozatainak emlékére emlékmű (felújítás), Alapítás, működés emlékére emléktábla, II. világháború áldozatai emléktábla, Nagy Imre emléktábla, Pallagi Gyula emlékére emléktábla, Barcza István és Barcza Gedeon emlékére emléktábla, K. Balogh Sándor gépész emlékére emléktábla, A zsinagóga megépítésének emlékére emléktábla, A zsinagóga emlékére emléktábla, Alapítás 25. évfordulójára emléktábla, Karácson Béla emlékére emléktábla.
Forrás: saját közlés

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek