Értéktár elemei

Morgó Foltvarró Kör


Morgó Foltvarró Kör


„Foltoztassék meg a bánatod, hímeztessék ki az örömöd”
A foltvarrás eredete
A foltvarrás (patchwork) története igen régi, valószínűleg a szövés feltalálásának idejére esik. A szükség, a szegénység hozta létre, az első foltvarró asszonyok minden folton-folt takarójukat kézi varrással készítették. A ma már népművészetté vált foltvarrást az Angliában felvirágzott textilipar változatos anyagai inspirálhatták, amelynek hagyományait a telepesek vitték magukkal Amerikába, ahol aztán igazán elterjedt és szinte egyedülálló módon lett népszerű kézimunka.
Különböző mintákat és elnevezéseket találtak ki, amelyeket tovább adtak más tájak asszonyainak is. Így alakultak ki a klasszikus blokk elnevezések, amelyeket a foltvarrók a mai napig használnak. Napjainkra a technika magas szintű fejlődése a foltvarrás területén jelentős változásokat hozott. A gépesítés azonban nem feledteti, hogy a kézi varrással elkészített művek nagyobb értékűek. Az alkotások összhatása finomabb, lágyabb. A színek kiválasztásánál fontos a harmónia. Adott esetben két össze nem illő szint is kellemessé tehet egy harmadik. Ma már a mindennapi életben bárhol találkozhatunk foltvarró technikával készült tárgyakkal. De vannak olyan minták, amelyeket ma is csak kézzel lehet megvarrni.
A foltvarrást Magyarországon Dolányi Anna textilművész honosította meg. Ő alapította meg az első Foltvarró Céhet is, 1989-ben.
A Morgó Foltvarró Kör, a Művelődési ház szervezésében, 2012. márciusa óta működik Kisújszálláson. Az alapító tagok 40 órás tanfolyam keretében sajátították el a foltvarrás alapjait. A nagy érdeklődésre való tekintettel „A kétkezi munka becsülete” pályázat keretében 2012. novemberében ismét indult egy 40 órás képzés, amelynek a végén az érdeklődők elszántabb tagjai csatlakoztak az alapítókhoz. Egy igen lelkes, stabil tagokból álló csoport bizonyította, hétről-hétre keddenként a Néprajzi Kiállító teremben, ismertebb nevén a Morgóban, hogy a kézművesség ezen világszerte ismert válfaját városunkban is meghonosítja.
Első évfordulójukra nevet választottak, Morgó Foltvarró Kör lettek, tiszteletéül a helynek, ahol a kezdetekben működtek. A Foltvarró Kör munkáját folyamatosan támogatta a Művelődési ház, 2015-től a Vigadó. 2015 óta székhelyük a Művelődési ház. Intézményi pályázatok eredményeként eszközökkel és varrógépekkel lettek gazdagabbak és textíl alapanyag vásárláshoz is rendszeresen kap a csoport anyagi segítséget.
Munkáikat évenkénti kiállításokon mutatják meg a város lakosságának. Aktív résztvevői, a Vigadó által szervezett eseményeken túl a városi és regionális rendezvényeknek is.
A Foltvarró Kör más települések foltvarróival is kapcsolatot tart. Látogatják kiállításaikat és többen részt vettek, vesznek a vecsésiek, kondorosiak, mezőtúriak, kecskemétiek foltvarró napjain.
Több alkalommal szerveztek nagy sikerű közös varrónapot is a régió foltvarróinak részvételével.
A tagokat az új iránti érdeklődés, a foltvarrás „nagyjaitól” tanulás, a közös programok, élmények és a változatosságra való igény viszik előre. A foglalkozásokon különböző patchwork technikákkal blokkokat készítenek, amiket mindenki belátása szerint használ föl alkotásaiban. A fantázia határtalan, számtalan variációban jelennek meg az elsajátított minták.
A Morgó Foltvarró Kör tagjai: Ducza Gyulán, Kis Lajosné, Sas Jánosné, Sáfár Miklósné, Vargyasi Judit, Zsoldiné Nagy Katalin,

Forrás:
Dolányi Anna: Folton-folt textilmunkák, Debrecen, 1994
Kisújszállási Nagykun Kalendárium, Kisújszállás helyi értékei: A Morgó Kézműves Körök, Monoki Annamária és Ducza Gyuláné

Értéktár
Kisújszállási Települési Értéktár Bizottság

Kisújszállási Települési Értéktárba felvett értékek